Drogový Kufr

V Česku nebezpečně stoupá počet narkomanů, varuje NPC

Bezmála 40 tisíc uživatelů tvrdých drog eviduje v České republice Národní protidrogová centrála (NPC), což je o tři tisíce více než loni. Považujeme to za nebezpečný nárůst, sdělil Mediafaxu ve čtvrtek šéf NPC Jakub Frydrych.

Drogy Podle Frydrycha tvrdým drogám v ČR jednoznačně vévodí pervitin.

“Tato droga je dominantou drogové scény především v hlavním městě a Ústeckém kraji”

konkretizoval šéf NPC.

Prudký, téměř desetiprocentní, nárůst počtu narkomanů NPC přičítá jak obrovské poptávce po pervitinu, tak i novodobému společenskému vývoji. Sociokulturní vývoj podle Frydrycha nedává některým vrstvám současných třicátníků naději na zlepšení jejich životní situace, za čímž stojí mnoho faktorů, mezi jinými i úroveň jejich vzdělání.

Dvě třetiny všech drog, které narkomani v ČR spotřebují, tvoří pervitin.

“Zbytek pomyslného koláče tvoří uživatelé opiátů,”

doplnil Frydrych. Kokain, odvěký strašák i droga vyhledávaná smetánkou, je v současné době na ústupu. Podle Frydrycha ale nízká čísla v policejních evidencích mohou také znamenat prostě jen to, že kokain užívá především movitá klientela, a ta kolem sebe odnepaměti umně vytváří takzvanou kouřovou clonu.

Aktuální cenová hladina tvrdých drog se podle Frydrycha od loňska nezměnila. Gram pervitinu tak v celé republice pořídíte mezi osmi a dvanácti stovkami korun, gram heroinu stojí od sedmi do devíti stovek a gram kokainu pak od čtrnácti set do dvou a půl tisíce korun.

Jan Martinec, Mediafax.cz, 22.9.2011