Drogový Kufr

Prahou se šíří nové drogy. Prodávají se přes internet a mohou i zabít

Mezi pražskými uživateli drog se šíří nové syntetické drogy. Vyrábí se v Číně či Indii a nikdo předem neví, jaké látky vlastně budou obsahovat a zda člověku neublíží. Navíc je lze jednoduše koupit na internetu. Podle kriminalistů ročně zemře v Praze kvůli drogám třicet až čtyřicet lidí. Zda jednou z obětí byla i studentka, která před dvěma týdny zemřela přímo na maturitním plese, musí potvrdit toxikologický rozbor. Údajně požila extázi.

Přesto odborníci varují, že v blízké budoucnosti může k tragédiím kvůli drogám docházet častěji. “Jenom v Praze zemře ročně kvůli drogám 30 až 40 lidí, což je více než na následky trestné činnosti,” uvedl Jaromír Badin, šéf protidrogového oddělení pražské policie. Ten také řekl, že zatčení devíti dealerů v souvislosti s tragickým plesem drogový trh v Praze bohužel příliš nenaruší.

Nové syntetické drogy jsou mnohem účinnější než zmíněná extáze. Navíc nikdo neví, co všechno mohou s člověkem udělat. Neví to ani dealer, ani uživatel a ani sami odborníci. Složení tablet se totiž neustále mění. “Vedle marihuany a pervitinu je skupina syntetických drog mezi mladými lidmi v Praze nejrozšířenější a je jich čím dál víc. Dnes jsou velkým průšvihem drogy označované jako chemical research, což jsou látky, které se nakupují běžně přes internet,” vysvětluje Martin Titman ze sdružení Drop In.

Uživatel tudíž nemusí chodit někam do špinavých průjezdů za dealery, ale zásilka mu přijde poštou. Podle Titmana se většinou vyrábějí v čínských či indických laboratořích jako něco jiného, třeba jako hnojivo. “Poměrně často se mění jejich složení. Takže když už se o nějaké takové látce něco dozvíme, zjistíme, co způsobuje, tak už dávno neexistuje. Už mívá jiné složení, jiné účinky,” tvrdí Titman.

O vzestupu syntetických látek na pražské drogové scéně hovoří i šéf protidrogového oddělení policie Badin. “Snažíme se je zachytit, sledujeme to na internetu. Jsou velkým nebezpečím, protože lidé vůbec nevědí, co kupují. Prodejci drogu přejmenovávají a nikdo není schopen zaručit její složení. Je to bohapustá chemie, výrobci se uklepne ruka a je z toho mnohem silnější pilulka, která může zabít,” tvrdí kriminalista.

Extáze už není extáze. Nahradilo ji nebezpečné neznámo

Lidé volí pilulku extáze kvůli intenzivnějšímu prožitku třeba při tanci. Jenže podle Titmana už o extázi, která je v povědomí lidí brána jako neškodná, vůbec nejde. Extázi už prakticky na trhu není možné sehnat a pod tímto názvem se dnes většinou skrývají právě nové syntetické látky. Ty, jejichž účinky jsou nejisté. Některé tabletky tak třeba nemusejí udělat vůbec nic, jiné ale zase cokoliv. Mohou uživatele na chvíli povzbudit, potom uspat, mezi tím se dostaví halucinace.

Složité je i sledování trhu s pilulkami. “V pražských klubech to máme pod dohledem. Tam nikdo nepřinese tisíc tablet, ale třeba jen deset nebo dvacet,” popisuje metody dealerů Badin. Když takový dealer pilulky prodá, vrací se podle policistů vybavit dalšími někam do skrýše a potom jde prodávat jinam. I když policisté po smrti maturantky zatkli devět lidí a zabavili zhruba dvě stě tablet, drogový trh v Praze to příliš nenaruší. Ani v případě, že jeden z obviněných podle kriminalistů prodal za poslední rok kolem deseti tisíc pilulek.

“Drogová scéna se už poučila. Už to není tak, že se v okolí Staroměstského náměstí prodával heroin. Teď se to velice rychle mění i v důsledku toho, že se snažíme pružně reagovat. Dealeři se prostě přesouvají jinam,” říká Badin. Policisté si podle šéfa protidrogového oddělení nedělají iluze, že drogy vymýtí. “Snažíme se, aby v Praze nebyla otevřená drogová scéna, jako se to děje v mnohých západoevropských velkoměstech. Chceme, aby drogy nebyly na očích, a tím pádem třeba nelákaly někoho, kdo nebere. Zkušení feťáci si svého dodavatele vždy najdou,” tvrdí kriminalista Badin.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/synteticke-drogy-si-lze-koupit-po-internetu-fm8-/praha-zpravy.aspx?c=A130404_1912791_praha-zpravy_eb